Šestnáctý ročník Evropského týdne očkování pod záštitou WHO má za cíl zvýšit povědomí o důležitosti imunizace při prevenci nemocí a ochraně života. Letošní týden, od 26. dubna do 2. května 2021, bude zaměřený na očkování proti COVID-19. Jak vyplynulo z březnového průzkumu agentury STEM pro Ministerstvo zdravotnictví, zájem Čechů o očkování proti COVID-19 stoupl z 39 % na 69 %. COVID-19 je ale pouze jedno z infekčních onemocnění, proti kterému se můžete nyní bránit.

 Evropský týden očkování je tradiční součástí Světového týdne očkování pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO). Cílem je zvýšit obecné povědomí o významu očkování pro zachování dobrého zdraví a životní pohody celé populace. Komunikace je cílena na jednice všech věkových kategorií, aby využívali prevenci formou očkování a k ochraně života v každém věku.

Lidé, na které dojde řada očkování proti COVID-19 s 1. dávkou až později, mohou využít jarní měsíce k prevenci a očkování také proti klíšťové encefalitidě. Onemocnění, ve kterém drží ČR dlouhodobě smutné prvenství. Očkování je v mnoha případech jedinou účinnou prevencí. Její důležitost vzrůstá ve chvílích, kdy lékaři nejsou schopni léčit samotný původ onemocnění, ale jsou odkázání pouze na mírnění příznaků. Jako tomu je v případě klíšťové encefalitidy. Nemoc samotnou zná 94 % dotazovaných, a dokonce 82 % ví, že existuje účinné očkování, ale jen 33 % této možnosti využívá. Ještě méně pacientů se dostaví na pravidelné a nezbytné přeočkování. Klíšťata se ale nevyskytují jen ve volné přírodě, ale v jakémkoliv travnatém porostu, tedy i v městských parcích, v soukromých zahradách a všude tam, kde je teplo a vlhko.

Jediná cesta, jak předejít klíšťové encefalitidě je absolvovat očkování v této době, na které přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů, a to až do výše 1500 Kč. Žádný ověřený lék na ní zatím není. V pozdějších měsících lze využít tzv. zrychlené schéma očkování.

Dle TZ

Zdroj: medicina.cz

www.focus-age.cz