Dopad pandemie COVID-19 na společnost (průzkum)

 

Po téměř roce protikovidových opatření se rozhodla personální agentura Předvýběr.CZ zmapovat dopady na zaměstnance pomocí průzkumu, který uskutečnila firma STEM/MARK. O práci už přišlo osm procent dotázaných a na další desetinu čeká výpověď. Dalších pět procent lidí uvedlo, že v reakci na situaci zaměstnání sami změnili. Ačkoliv před vypuknutím epidemie byl na pracovním trhu nedostatek volných míst, ani s mírně rostoucí nezaměstnaností není situace o moc lepší. Ti, kdo o práci přicházejí, nejsou vhodnými kandidáty na volná místa.

Dvaadvacet procent pracujících kvůli koronaviru bere méně ‒ o více než polovinu platu přišlo šest procent lidí, zhruba stejně velká je skupina se ztrátou 20-50 % a stejně velký je počet lidí, kteří mají o desetinu až pětinu méně. Naopak téměř osm procent lidí si platově polepšilo; naprosté většiny pracujících se úsporná opatření nedotkla. Čtvrtina lidí si stěžuje na váznoucí spolupráci s kolegy, ale naopak čtrnáct procent si pochvaluje, že si v týmu více rozumí. Jen zlomek respondentů (4 %) uvedl, že „si lezou na nervy“.

Dobrá zpráva je, že si lidé zase začínají vážit práce. V průzkumu to potvrdilo jednadvacet procent účastníků. Mezi přínosy lidé mimo jiného uváděli i více času na rodinu (38 %), větší využívání technologií (19 %), využití času, který dříve padl na cestu do práce (17 %), efektivnější práci z domova (10 %) a více času na online vzdělávání (10 %). Pokud by lidem nabídl zaměstnavatel možnost očkování, využilo by toho 48 procent dotázaných, čtyři desetiny by vakcinaci odmítly a zbývajících dvanáct procent se neumělo rozhodnout.

Dvaačtyřicet procent lidí prozradilo, že se jejich psychická kondice zhoršila a skoro pět procent dokonce tvrdí, že situaci už nezvládají. Osm procent dotázaných se naopak cítí lépe než před COVIDEM-19. Většina lidí (47 %) je bez jakýchkoli duševních problémů.

Téměř stejný počet lidí (46 %) nepocítil dopady na rodinný rozpočet. Pětina jich dokonce ušetřila víc než jindy. Přesto dvaatřicet procent lidí hlásí, že se jejich úspory ztenčují: nejčastěji o desetinu až čtvrtinu (12 %), u osmi procent to je o čtvrtinu až polovinu, sedm procent hlásí ztrátu do deseti procent. Téměř dvě procenta lidí vyčerpala 50-75 % úspor a přes tři procenta jich zchudlo o víc než tři čtvrtiny. Dvě procenta lidí by situaci nezvládla bez finanční podpory. Nejvíc se utrácí za jídlo, které se vaří doma (40 %). Zhruba stejné výdaje (38 %) jsou za hygienické a ochranné prostředky. Jídlo ale z rozpočtů ukusuje často: 17 % lidí utrácí za jídlo dovážené z restaurací, jedenáct procent za víno, skoro šest procent za čokoládu nebo zmrzlinu.

Přísun kalorií se projevuje na tělesné kondici: 42 % respondentů ztloustlo. Nejčastěji o 2-5 kilogramů (17 %) nebo jedno až dvě kila (13 %). Každý druhý ale hlásí, že se jeho hmotnost nijak nezměnila díky pravidelnému pohybu. Devět procent lidí dokonce zhublo.

Lidé ale také utráceli za počítače, internet nebo jinou techniku kvůli práci nebo škole (12 %) a online vzdělávání (6 %). Techniku pro zábavu pořídilo devět procent dotázaných, desetina utrácela za knihy, pět procent za filmy, tři procenta za hudbu.

Posezení v restauraci nebo kavárně chybí nejvíce lidem (57 %), podobně jako cestování (55 %) a setkávání se s přáteli (54 %). Kino, divadlo nebo koncerty chybí 39 % a sportovní aktivity 38 % respondentů. Jedenácti procentům chybí kolegové z práce, osm procent lidí si stěžuje na nedostatek klidu domova.

Online průzkum Českého národního panelu proběhl na reprezentativním vzorku 379 účastníků pracující internetové populace ve věku od 18 do 64 let.

Předvýběr.cz je česká personální společnost, působící na trhu od roku 2008. Zaměřuje se na předvýběr vhodných kandidátů, oslovuje uchazeče přes online pracovní portály, online databáze, rozsáhlou interní databázi kontaktů a sociální sítě.  Dle TZ

www.predvyber.cz

www.evox.space

Zdroj: medicina.cz