Svět si 8. února 2021 připomíná Mezinárodní den epilepsie. S touto diagnózou žije 1 Čech ze 100. A ne vždy je pro něj jednoduché najít zaměstnání. Sociální květinářská dílna Aranžérie vznikla proto, aby nabídla lidem žijícím s epilepsií uplatnění.

“Naším cílem je vytvářet pestré pracovní prostředí,” říká Alena Červenková, ředitelka Společnosti E, která dílnu zřizuje. “Ukazujeme tak, že lidé s epilepsií mohou žít běžným způsobem života včetně života pracovního, pokud k tomu dostanou příležitost. V tom se nemusíme lišit od jiných firem.”

Práci v sociální květinářské dílně Aranžérii nacházejí lidé s onemocněním epilepsií a jejich blízcí, protože být zaměstnaný pro ně není vždy snadné. Někteří lidé s epilepsií pro svou práci potřebují specifické pracovní podmínky a je třeba se jim přizpůsobit, ale nemusí to mít oproti druhým žádné výhody ani nevýhody. Společnost se snaží lidi nezařazovat do škatulek, spolupracuje s lidmi s diagnózou i bez ní a díky různosti a pestrosti spoluvytváří otevřené a přístupné pracovní prostředí pro všechny.

Sociální firma se oproti běžným firmám liší tím, že v sociálním podniku negenerují významné zisky. Dílna může být efektivnější, ale protože vedle některých pracovníků či pracovnic stojí někdo další, kdo zaučuje, v práci provází, koordinuje, někdy asistuje – znamená to náklady navíc.

Nejdůležitější zakázky sociální květinářské dílny byly pravidelné objednávky divadel, firemní akce, recepce. Kvůli COVIDu-19 o ně přišli už skoro před rokem. Stále se plánuje, vymýšlí, ale ekonomické problémy zůstávají. A proto se do dílny nemohou vrátit všichni zaměstnanci, i když chtějí a práci potřebují, zvláště v této nepříznivé situaci.

Vznikl nápad posílat narozeninové kytice klientům v domovech seniorů. Nová kampaň „Kytka pro babi a dědu“ pod názvem Darujme.cz zahájila společnost v září 2020 a od té doby ji podpořilo téměř 90 dárců. Osamělým seniorům tak bylo předáno už 50 kytic. Teď se chystají kytičky pro seniory k Valentýnu, který je patronem nejen zamilovaných, ale také nemocných epilepsií.

“V lednu a únoru nám vždycky trochu teče do bot, ale letos je té zimní břečky až po kolena.” Poklesu objednávek se čelí stále novou a originální nabídkou. Od ledna 2021 jsou proto v prodeji dekorativní zimní kytice. Každá objednávka zaměstnancům nejen vykouzlí úsměv na tváři, ale zahřeje také ruce při práci. https://www.aranzerie.cz/zimni-kolekce/

Výzkum Společnosti E ukázal, že epilepsii před svým zaměstnavatelem tají zhruba 20 % lidí s touto diagnózou. Souvisí to s přetrvávajícími předsudky. Skutečná rizika jsou ve skutečnosti mnohem nižší, než si lidé představují.

Sociálním poradenstvím, které Společnost E provozuje, prošli lidé, kteří kvůli epilepsii v práci na předsudky nenaráží, ale jsou také tací, v jejichž pracovních zkušenostech figuruje diskriminace a nepochopení. Někdy na to má vliv závažnost diagnózy, či frekvence a intenzita záchvatů. Častým prvkem však zůstává, že za strachem z epilepsie bývá nevědomost.

O epilepsii v práci je dobré mluvit a na začátku spolupráce nemít žádná očekávání či předsudky. Doporučuje se nového zaměstnance ptát, naslouchat mu, vést otevřený dialog a o konkrétních potřebách a podmínkách spolupráce vytvářet dohody. Pracovní prostředí pak podle konkrétní dohody připravit či přizpůsobit. Doporučuje se zvolit spíše otevřený přístup, ačkoliv někteří lidé nechtějí o své epilepsii v práci mluvit. Ale je nutno zhodnotit skutečná rizika než mít přehnaný strach. Díky tomu, že spolupracovníci i lidé v blízkosti o diagnóze vědí, mohou lépe pomoci, pokud by bylo potřeba. Dle TZ

www.spolecnost-e.cz

Zdroj: medicina.cz