Šedý zákal je porucha průhlednosti čočky často související s věkem. Zakalení je zprvu bez příznaků postupně však dochází ke zhoršování zraku. Lidé s šedým zákalem vidí rozmazaně a neostře, dochází i ke zkreslenému vnímání barev.

Operace šedého zákalu má své velké specifikum – závisí na pacientovi, jakou čočku, si během předoperačního vyšetření a po konzultaci s lékařem vybere. Výběr čočky na míru s individuálním přístupem k pacientovi je zajištěn na očních klinikách. Pacient si může vybrat od asferických čoček až po víceohniskové čočky. Platí, že čím dříve se začne problém řešit, tím lépe. S pokročilým šedým zákalem stoupá procento komplikací, a i pooperační rehabilitace zraku bývá složitější.  Operace je jediným způsobem řešení.

Zákrok probíhá v místním umrtvení kapkami a pacient stráví na sále cca 15 minut. K zákroku patří nutná předoperační administrativa, příprava pacienta, pohovor s mikrochirurgem, vlastní operace a následné poučení o pooperačním léčebném režimu. Proto je třeba počítat, že v zařízení, kde se operace bude provádět, se zůstává minimálně 2 hodiny. Většina pacientů může už druhý den vykonávat své běžné životní aktivity.

Ovlivněné barevné vidění lze pozorovat například na obrazech Moneta, který maloval zcela v jiných barevných kompozicích před a po operaci šedého zákalu. Tehdy však musel nosit silné afakické brýle, protože nebyly tehdy nitrooční čočky.  Nové nitrooční čočky nejen, že po operaci navrátí zrakovou ostrost, ale i barevné vidění, což potvrzují samotní pacienti.

Operace šedého zákalu nemá mnoho překážek, jednou z nich je jiné akutní onemocnění, například chřipka či angína. Protože zatím není možné předpovědět, kdy přijde druhá vlna COVID-19 a v jaké síle, je potřeba počítat i s tímto rizikem. Vzhledem k letošní situaci způsobené́ COVID-19 je navíc pro všechny velmi důležitý faktor bezpečí. Doba, kdy jsme běžně přecházeli rýmu nebo nachlazení, je nenávratně pryč. Z pohledu plánování je proto vhodné volit letní měsíce, kdy je riziko těchto onemocnění nižší. Navíc letní měsíce patří tradičně k těm, kdy jsou čekací lhůty na zákrok kratší.

Je přirozené, že na postupné slábnutí zraku si do určité míry přivykneme. Jsou ale situace, kdy je zhoršené vidění skutečně nebezpečné, například při řízení motorového vozidla. Obavy pacientů a odkládání operace nejsou pro odborníky novinkou. Čím mladší je pacient, tím je operace méně riziková, snazší a oko se daleko rychleji hojí. Pokud již jednou šedý zákal byl zjištěn, bude tento stav progredovat a k operaci téměř s jistotou v budoucnu dojde. Proto není dobré operaci odkládat.

Obnova vidění je většinou rychlá – dokonce už druhý den. Sledovat televizi, číst si a vykonávat běžné aktivity lze již večer v den zákroku. Za volant však je dobré sednout nejlépe až po kontrole u očního lékaře. Jediným větším „omezením“ bývá několikatýdenní kapání očních kapek. V letních měsících je navíc nejvyšší podíl denního osvitu, tedy vitamínu D. Ten má příznivý vliv na psychiku i na lepší fyzickou kondici a mentální zdraví.

Síť očních klinik v ČR (mj. např. LEXUM) poskytují díky specializovaným lékařským týmům a nejmodernějšímu přístrojovému vybavení komplexní špičkovou péči ve všech oblastech očního lékařství. Výborné postavení   LEXUM v rámci České republiky tvoří nejen více než 25letá historie, více než 500.000 provedených úspěšných zákroků a špičkový tým lékařů, optometristů a zdravotních sester, ale také nadstandardní a individuální přístup ke každému pacientovi.

Dle TZ

www.focuc-age.cz

Zdroj: medicina.cz