Bez předsudků o duševním zdraví s míčem

V červenci proběhne mezinárodní fotbalový turnaj s účastí 22 týmů z 13 evropských zemí. Akci pořádá Fokus Praha (nezisková organizace, která už bezmála 30 let pomáhá lidem s duševním onemocněním) ve spolupráci s evropskými organizacemi E. A.S. I. a ENALMH ve dnech 15. až 20. července 2019 v Praze.  Záštitu převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Patronem této události je Vladimír Šmicer, vítěz Ligy Mistrů. Fotbalový turnaj proběhne ve sportovním areálu Pražačka. Současně ve spolupráci s Českou asociací fotbalových hráčů a projektem Čistá hlava se zahajuje celospolečenská diskuse o duševním zdraví. Takže EASI CUP 2019 …bez předsudků!!!  je sportovně osvětová událost nejen pro lidi s duševním onemocněním.

Hlavní manažer letošního ročníku projektu EASI CUP Jan Drobný upozorňuježe pro Fokus je to příležitost uspořádat mezinárodní akci s velkým rozsahem. První je propagace zdravého životního stylu a pohybu jako takového především pro lidi s duševním onemocněním, ale i pro všechny okolo. Pohybové aktivity, zvláště skupinové, mají velký sociální význam. Proto s fotbalovým turnajem půjde zároveň destigmatizační kampaň  „.bez předsudků!!!“, která chce oslovit širokou veřejnost.

Fotbal je společenský fenomén, stojí nad všemi společenskými bublinami. Je jedno, jestli je člověk vpravo, ve středu nebo vlevo, jestli je mu 10 nebo 70 let, zda je věřící nebo ateista, právník nebo sociální pracovník … Spojuje všechny fotbal. Fokus Praha je výborný v poskytování komplexních služeb, ale je pro něj důležité pracovat i s veřejností. Je nutné usilovat o to, aby se pojem duševní nemoci či zdraví stal součástí běžných společenských debat. Je důležité, aby lidé věděli, že existují místa, kde si mohou říci o pomoc, a aby na příklad za slovem schizofrenie nehledali nebezpečí.

Akce vyvrcholí společenským večerem v Pražské křižovatce, v kostele sv. Anny, 18. 7. 2019 od 19 hodin. Na tomto setkání proběhne vedle vyhlašování cen fotbalového turnaje EASI CUP 2019 i premiéra kampaňového videospotu, který vznikl ve spolupráci Fokusu Praha a České asociace fotbalových hráčů.

Smyslem akce je znovu upozornit na téma duševního zdraví. V ČR si ročně vezme život asi 1 500 lidí, což představuje čtyři ztracené životy denně. Některé studie udávají, že až u 90 % dokonaných sebevražd je možné identifikovat nějaké duševní onemocnění. Lidské příběhy končí takto tragicky i proto, že se lidé často bojí říct si o pomoc. V naší společnosti je totiž duševní onemocnění stále tabu. Předsudky společnosti a stigma lidí s duševním onemocněním stále přetrvávají. Přitom lidé se zkušeností s duševním onemocněním vnímají často stigmatizaci jako větší problém než samotnou nemoc.

„To je důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit evropskou síť, která má institucionální podobu a konkrétně se zaměřuje na propojení sportu a tělesné aktivity s duševním zdravím. Touto cestou může naše síť vyslat zprávu po celé Evropě a podpořit organizování podobných aktivit napříč Evropou,“ konstatuje Nikos Andropoulos, tajemník ENALMH, který EASI CUP 2019 přijede v červenci podpořit osobně.

Akce je podpořena Magistrátem hl.m. Prahy a Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Dle TZ

www.easicup2019.cz
www.fokus-praha.cz

Zdroj: medicina.cz