Počet lidí umírajících na mozkovou mrtvici v ČR klesá

Zdroj: Shutterstock

Počet lidí, kteří v Česku umírají na mozkovou mrtvici, klesá. Za rok jich nyní nepřežije mrtvici přibližně 10.000. Před šesti lety to bylo přibližně o 3000 více.

Ke snižování počtu obětí mozkové mrtvice pomáhá síť iktových center v Česku. Řekl to primář neurologické kliniky motolské nemocnice Aleš Tomek během cerebrovaskulárního semináře, který se koná v Táboře. Systém iktových center, jichž je v Česku 45, funguje od roku 2011. „Každý pacient s mozkovou mrtvicí by měl být v takových centrech léčen. Víme, že pokud se člověk dostane včas do nemocnice, existuje velká naděje na jeho přežití,“ řekl. Dodal, že v Česku zemře ročně 100.000 lidí a 10 procent z nich právě na mozkovou mrtvici. Jde o třetí nejčastější příčinu úmrtí v republice.

Tomek se domnívá, že současný počet iktových center je s ohledem na rozlohu Česka odpovídající. Původně o zřízení těchto pracovišť usilovalo ještě 20 jiných nemocnic. Ale Tomek uvedl, že hustší síť by měla i negativní dopad. „Nelze to totiž udělat tak, aby to centrum bylo příliš malé. Léčilo by málo pacientů, a lékaři by tak nebyli tolik zkušení. Proto je lepší pracoviště soustředit do větších a lépe vybavených center, díky tomu se ta úspěšnost léčení zvyšuje,“ řekl Tomek.

Mozková mrtvice nejčastěji zasahuje starší lidi. Nejrizikovější skupinou jsou senioři nad 80 let. Příčinou onemocnění je vysoký krevní tlak, srdeční arytmie, cukrovka nebo vysoký cholesterol. „Jako prevence pomáhá aktivní život,“ uvedl Tomek.

Mozková mrtvice je rozšířenější ve východní části Evropy. Podle Tomka za tím stojí fakt, že v těchto zemích není zdravotní systém na dostatečné úrovni. „Česká republika je druhá v Evropě ve statistice počtu pacientů s mozkovou mrtvicí, kteří se léčí moderními metodami. V tomto směru je lepší pouze Německo,“ dodal Tomek.

Zdroj: zdravi.euro.cz