*hmotnost, váha, obezita, nadváha

Zdroj: Shutterstock

Kombinace vysokého tlaku, zvýšeného cholesterolu a nadváhy je podle odborníků násobně nebezpečnější než jednotlivě. Častěji pak společně vedou k cukrovce druhého typu, infarktům a mrtvicím. Kritéria takzvaného metabolického syndromu, jak lékaři kombinaci těchto zdravotnicích problémů označují, splňuje třetina dospělých. Novinářům to včera řekli na tiskové konferenci České internistické společnosti.

„Víme, že určité nemoci jako vysoký tlak, cukrovka a poruchy metabolismu tuků se podezřele často vyskytují spolu,“ vysvětlila předsedkyně Českého institutu metabolického syndromu Hana Rosolová. „Když půjdu na preventivní prohlídku, tak mi lékař určitě změří krevní tlak, zváží mě a nabere krev na cukr a tuky. Už z toho jednoduchého vyšetření můžu zjistit, že mám více než tři faktory, které charakterizují metabolický syndrom,“ dodala.

Lékaři tak nazývají kombinaci zvýšeného krevního tlaku, cukru v krvi, krevních tuků a naopak nízkou hladinu takzvaného HDL cholesterolu, který je tělu prospěšný. Jedním ze základních ukazatelů je také obvod pasu, u mužů by neměl překročit 94 centimetrů, u žen 80 centimetrů.

Lidé splňující více než tři z těchto podmínek mají dvakrát vyšší riziko infarktu či cévní mozkové příhody a pětkrát vyšší riziko cukrovky druhého typu. „Jsem relativně zdravý, ale rizikový. Měl bych zhubnout, pokud jsem tlustý. Měl bych přestat kouřit, pokud kouřím, měl bych dbát na pohyb a zdravou stravu,“ řekla Rosolová.

Metabolický syndrom vzniká kombinací genetických předpokladů, špatným stravováním a sedavým životním stylem. Jeho kritéria splňuje až třetina dospělých Čechů, častěji mužů. Objevuje se nejčastěji mezi padesátým a šedesátým rokem života.

„Rizikem je především to, že metabolický syndrom nás může zabít. Smrt přichází nejčastěji ze strany kardiovaskulárního systému, ale jsou i onkologické následky,“ vysvětlil předseda České internistické společnosti Richard Češka. Téměř polovina pacientů umírá na kardiovaskulární onemocnění, čtvrtina na onkologická onemocnění například rakovinu slinivky nebo trávícího traktu.

Podle prezidenta Diabetické asociace ČR Milana Kvapila se problémy objevují postupně. Nejprve se ukáže zvýšená hladina tuků v krvi, poté krevní tlak a následně cukrovka druhého typu. „Základem zůstává správná životospráva a včasná identifikace rizikových osob, především na preventivní prohlídce u praktického lékaře,“ doplnil Kvapil.

Zdroj: zdravi.euro.cz