Rubriky
Aktuality

7. duben 2017 Světový den zdraví

Světový den zdraví připadá každoročně na 7. dubna. Přesně v tento den 7. dubna 1948 byla před šedesáti devíti lety založena Světová zdravotnická organizace (WHO).

Po celém světě se v průběhu Světového dne zdraví koná řada událostí a akcí zaměřených na prevenci a onemocnění a zlepšení kvality života (#SDG3). Letošní rok je zaměřen na depresi.

V únoru 2017 zveřejnila Světová zdravotnická organizace své odhady, ze kterých vyplývá, že v roce 2015 žilo po celém světě o více než 18 procent lidí trpících depresemi více. V globálu tak sužují deprese zhruba 4,4 procenta světové populace. WHO tyto rostoucí tendence vysvětluje především celkovým růstem populace a zároveň stárnutím obyvatelstva, neboť deprese jsou rozšířenější u vyšších věkových skupin.

V České republice bylo zaznamenáno zhruba 5,2 procent občanů trpících na depresi, celkem tedy přes půl milionu osob.

Rozvinutá deprese se obvykle projevuje dlouhodobou sklíčeností, úzkostí, psychickým strádáním a narušením sociálního života. Proti depresi existuje účinná léčba, bohužel se jí však nedostane více než polovině nemocných. Deprese také výrazně přispívají k sebevraždám. Jejich počet každoročně dosahuje až 800 tisíc.

„Depression, Let’s talk“, neboli „Mluvme o depresi“, takto zní letošní motto Světového dne zdraví 2017, který bude věnován tématu depresí a diskusi o ní.

Světová zdravotnická organizace v rámci kampaně na podporu osvěty vydala sadu plakátů s příběhem. Každý plakát líčí konverzaci o depresi mezi dvěma lidmi v různých podobách, odlišných situacích a také z různých koutů světa. Na webových stránkách WHO je také možné získat další základní informace o depresích, které lze využít při tvorbě vlastních kampaní.

Chcete-li se připojit se svou aktivitou k celosvětové diskusi na téma deprese právě na Světový den zdraví a rozšířit tak databázi akcí, které se budou konat právě v tento den.přihlašte se prostřednictvím  WHO.

Diskusi například podpoří také Asociace společenské odpovědnosti, která se v rámci své dubnové CSR Snídaně zaměří na duševní onemocnění. Také IFMSA, mezinárodní organizace sdružující studenty z lékařských fakult na celém světě, se připojí ke Světovému dni zdraví s řadou aktivit v šesti českých městech.

Zdroj: narodniportal.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *