Národní den epilepsie – 30. září

Epilepsie představuje souhrnné označení pro více než sto typů neurologických onemocnění. Může být vrozená, ale i získaná, například v důsledku cévní mozkové příhody. Typickým projevem jsou nepředvídatelné záchvaty. Ty mohou mít jen mírné projevy, například ve formě brnění nebo krátkodobého výpadku paměti, až po velké záchvaty doprovázené křečemi a záškuby končetin.

„Nervová soustava ještě není zcela probádána a také epilepsie je pro lékaře do značné míry záhadou. Proto vědci z laboratoří farmaceutických společností mimo jiné zkoumají mechanismus a spouštěče záchvatů. Za poslední dobu se podařilo přijít s mnoha novými poznatky. Jsme blízko identifikaci biomarkerů, které předznamenávají záchvaty. To nám pomůže vyvinout nové léky na jejich blokaci,“ uvádí Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Toto neurologické onemocnění, které představuje velkou zátěž pro pacienty i jejich rodiny, postihuje na 100 tisíc Čechů. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) je v pokročilé fázi vývoje 22 nových léků, jež slibují naději na kvalitnější život. Nemoc totiž mj. doprovází strach z nevyzpytatelných záchvatů i boj s předsudky okolí. Právě na tuto problematiku upozorňuje Národní den epilepsie.

Nemoc je závažná sama o sobě. Mnoho lidí je stále přesvědčeno, že se jedná o psychické onemocnění. Farmaceutický průmysl pomáhá v léčbě problému jako takového. Přináší pacientům naději na komfortnější život bez nenadálých záchvatů díky novým lékům, které jsou již nyní  v pokročilém stádiu klinického testování. V boji s onemocněním pomáhají i pacientské organizace, které poskytují informace o nemoci jak pacientům, tak veřejnosti. Informují o možnostech nové léčby, o probíhajících klinických studiích, pomáhají pacientům smířit se s epilepsií a jsou jim psychickou oporou. S několika z nich spolupracuje v rámci projektu AIFP, např. s Akademií pacientských organizací (APO).

Díky lékovým a diagnostickým inovacím je epilepsie lépe léčitelná a prognóza pacientů se zlepšuje. Právě to je jedním z poselství Národního dne epilepsie. Dle TZ.

www.aifp.cz