O víkendu byl ukončen příjem přihlášek do aktivizačního projektu. Celkem bylo v Jihočeském kraji přijato 25 přihlášek od různých seniorských zařízení, klubů, center apod. Zapojí se celkem 672 osob, a to včetně 3 osamělých jezdců a jednoho páru.

Blížíme se tedy na start. Ať se všem daří.

Dnes představuji Domov důchodců na Dobré Vodě u Českých Budějovic. Těším se výkony 26 obyvatel, kteří pojedou na rotopedu i také připojí i nějaké nachozené kilometry pěšky.

Historie domova důchodců

Domov důchodců Dobrá Voda má za sebou už také poměrně pestrou historii. Úvodní zadávací projekt, ve kterém byl objekt nazýván Dům důchodců, byl schválen 23. 12. 1958. Stavět se začalo 28. 4. 1960 a plánovaným datem dokončení bylo 30. 9. 1962. Nakonec se ale stavební práce zdržely a provoz byl zahájen až 1. 10. 1963. Název zařízení byl při uvedení do provozu pozměněn na Domov důchodců. Tehdejší kapacita objektu byla 306 lůžek (258 lůžek pro zdravé obyvatele a 48 lůžek pro nepohyblivé obyvatele). Podrobněji zde bylo 146 dvoulůžkových pokojů, 2 třílůžkové pokoje a 2 čtyřlůžkové pokoje.

Původně byl Domov důchodců Dobrá Voda postaven převážně pro chodící obyvatele, i přesto, že 48 lůžek mělo být určeno pro nepohyblivé. Vzhledem k nutným úpravám ve využití prostorů v objektu (místnosti s pomocnými zařízeními pro ošetřování ležících obyvatel a další provozní místnosti) byla postupně zredukována kapacita na 270 lůžek. Pokoje byly všechny dvoulůžkové a bylo navrženo společné sociální zařízení vždy pro dva sousední pokoje. Tím by se však ještě více snížila ubytovací kapacita, a tak byla jako kompenzace navržena nástavba podkrovního patra na poslední patro objektu. Při tomto návrhu byly navíc uvažovány zvýšené nároky v oblasti všech zde poskytovaných služeb, které budou pravděpodobně v budoucnosti kladeny nejen uživateli. Mezi lety 2000 a 2002 tak proběhla tato stavební úprava, jejíž součástí bylo ještě vybudování druhého výtahu, schopného přepravovat i ležící uživatele, a vybudování požárního schodiště.

Nástavba naplnila plánované opětovné zvýšení kapacity (284 uživatelů na 9 odděleních, o jejichž potřeby se stará 160 zaměstnanců) a navíc umožnila ubytování na jednolůžkových pokojích, které mají k dispozici svoje vlastní sociální zařízení. Stanovila tak prvotní pomyslnou laťku na úrovni ubytování, které by postupem času měla dosáhnout většina ubytovacích prostor. Realizace nástavby je navíc velmi kladně hodnocena i z hlediska urbanistického a architektonického. Podkoroví s převahou dřeva jako hlavního viditelného stavebního materiálu jemně zakončilo linii celého objektu a ten tak citlivě zapadá do okolního přírodního prostředí lesoparku a lesa.

Právě okolní čisté a bohaté přírodní prostředí je tím skutečně největším klenotem, jaký vlastně Domov důchodců Dobrá Voda může nabídnout. Vše ostatní by měla být naprostá samozřejmost.

Mezi lety 2012 a 2013 proběhla komplexní rekonstrukce Domova důchodců Dobrá Voda s cílem zvýšení kvality celého prostředí a užívaného vybavení. Po jejím ukončení má nyní Domov důchodců Dobrá Voda 249 uživatelů na 5 pobytových odděleních (204 Domov pro seniory, 45 Domov se zvláštním režimem) a poskytování sociálních služeb Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem zajišťuje 180 zaměstnanců.

    Zřizovatelem Domova důchodců Dobrá Voda je od 1. 1. 2003 Krajský úřad Jihočeského kraje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *