Meningokoková meningitida (zánět mozkových blan) je agresivní rychle se vyvíjející onemocnění, které může vést k trvalému postižení nebo i smrti během několika hodin. Nemoc bývá přibližně v 50 % případů smrtelná, celosvětově je příčinou asi 170 000 úmrtí ročně. Proti meningokoku se mohou nechat zájemci očkovat. Prevenci této zákeřné infekce připomíná i Světový den meningitid, který již po osmé připadá na 24. dubna. České sdružení proti meningitidě Antimeningokok letos vstoupilo do Mezinárodní konfederace organizací pro meningitidy (CoMo).

Většina případů bakteriální meningitidy je způsobena meningokokem, pneumokokem a bakterií Haemophilus Influenzae typu b (Hib). Existují různé typy meningokoků, z nichž séroskupiny A, B, C, Y a W jsou odpovědné za více než 95 % případů meningitidy a sepse. Sepse (otrava krve) je infekce potenciálně ohrožující život, která nastává, když se bakterie způsobující meningitidu dostanou do krevního oběhu. Tato infekce se vyskytuje samostatně nebo souběžně s meningitidou. Mezi další bakterie, které mohou způsobit meningitidu, patří E.coli, streptokoky skupiny B (obvyklé příčiny novorozenecké meningitidy) a Mycobacteria tuberculosis (MTB).

„Má se za to, že 10–20 % populace jsou přenašeči bakterií meningitidy. Onemocnět může člověk v jakémkoliv věku. Onemocnění postihuje většinou před tím zcela zdravé jedince,“ uvádí MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Infekce se šíří mezi lidmi pomocí kapének (při líbání, kašli, kýchání a prostřednictvím sdíleného jídla či nádobí). Vyššímu riziku nákazy bakteriální meningitidou jsou vystaveny děti, které chodí do družiny nebo do školky. Nejohroženější rizikovou skupinou jsou tak právě děti do 4 let a dospívající ve věku 15 až 19 let. Ti nejčastěji onemocní například po pobytu na diskotékách, kdy je jejich organizmus oslaben několikahodinovým pobytem v rušném zalidněném prostředí.

V České republice onemocnělo od roku 2011 do roku 2015 celkem 278 lidí invazivním meningokokovým onemocněním.  Z nich 23 pacientů zemřelo. Podle předběžných dat se touto nemocí od začátku roku do 13. kalendářního týdne 2016 nakazilo invazivním meningokokovým onemocněním 14 lidí, 3 případy byly smrtelné.

Invazivní meningokokové onemocnění má velmi rychlý průběh a může se rozvinout během několika hodin. Proto nemoc vyžaduje velmi rychlou lékařskou péči. Z toho důvodu je důležité, aby byly obecně známy projevy nemoci, které pacienta a jeho okolí upozorní, že je potřeba vyhledat a zajistit lékařskou péči. Léčba vyžaduje rychlý přesun do nemocnice a včasném podání antibiotik.

Mezi příznaky meningokokové meningitidy patří ospalost, horečka, podrážděnost, netečnost a snížená vnímavost, bolesti svalů, nohou nebo kloubů, úporná bolest hlavy, světloplachost, zvracení. Při nemoci se může objevit vyrážka nebo skvrnky na kůži, které nezblednou ani pod tlakem (například po přimáčknutí sklenice). U dětí se může objevit vyklenutí zad a zatažení krku, odpor k fyzické manipulaci nebo ztráta chuti k jídlu. Ne vždy se musí objevit všechny příznaky, proto není vhodné čekat, až se objeví například skvrny na kůži nebo vyrážka. Lékařská pomoc je nutná při prvním podezření, že nejde například o chřipku!

Nejlepším způsobem prevence meningokokové meningitidy je očkování. „Očkovací látky připraví imunitní systém tím, že ho vystaví kontaktu s původcem onemocnění v pozměněné podobě, který nemůže vyvolat onemocnění, ale dokáže spustit imunitní obranou reakci tak, aby při příštím kontaktu s již skutečnou bakterií, která nemoc vyvolává, bylo tělo chráněno protilátkami i buněčnou imunitou. V České republice jsou v současnosti dostupné vakcíny proti všem séroskupinám meningokoku, tedy A, C, W, Y a od roku 2014 i proti nejrozšířenějšímu typu u nás – séroskupině B,“ upozornil na TK v Praze prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP.

Vzhledem k závažnosti nemoci se považuje prevence proti meningokokové meningitidě za velmi důležitou. I z toho důvodu je ceněna práce sdružení Antimeningokok, jehož cílem je představit nemoc a možnosti prevence pomocí očkování co nejširší veřejnosti. Za velký úspěch se považuje i letošní vstup sdružení do Mezinárodní konfederace organizací pro meningitidy.

Zdroj: www.medicina.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *