Dnešek byl zvolen dnem Parkinsonovy choroby. Nemocných bude podle odhadů stále přibývat, farmaceutické firmy proto rozšiřují spolupráci s vědci. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu je v různých fázích vývoje 34 inovativních léků a 3 nové diagnostické metody.

Díky novým poznatkům o lidském mozku se vědci zaměřují hlavně na hledání příčin nemoci. Důležité je i její včasné rozpoznání, říká ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

„Diagnostické metody jsou spojené s tím, jak lépe a lépe známe lidský genom, známe lidský mozek. Zaměřují se na signální látky a na včasnou diagnostiku onemocnění. Pak je důležité, zda se podaří pacienta včas zachytit, zda lékař dokáže pacienta včas nasměrovat na správného specialistu.“

Farmaceutický průmysl se má i více zaměřit na spolupráci s vědci. Vývoj léků a diagnostických metod by se tak mohl výrazně urychlit.

„Průmysl v dnešní době zakládá nová výzkumná konsorcia s akademiky, s různými univerzitami jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Evropská komise vytvořila i zvláštní fond společně s farma průmyslem. Tam si myslím, že je velká naděje, že se léčby dočkáme výrazně dřív, než se původně očekávalo,“ dodává Jakub Dvořáček.

Příčinou Parkinsonovy nemoci jsou agregáty vadných molekul proteinu alfa-synukleinu, které se tvoří mezi neurony - Foto:  Marvin 101, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Parkinosonova choroba je neurodegenerativní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Souvisí s úbytkem buněk, které produkují neurotransmitter dopamin. Jeho nedostatek pak způsobuje ztrátu kontroly nad pohybem člověka.

Podle odhadů trpí Parkinsonovou nemocí celosvětově asi 5 milionů lidí. V současnosti se lékařům daří jen zmírňovat příznaky Parkinsonovy choroby. Úplně se nemoc vyléčit nedá. Její rozpoznání ale pomůže nemocným žít plnohodnotněji.

Zdroj: rozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *