Výživa pro oči – osvětový projekt zaměřený na makulární degeneraci.

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je nejčastější příčinou úplné ztráty či dramatického zhoršení zraku u osob nad 50 let. Nízké povědomí o nemoci se snaží změnit nový projekt Zaostřeno na váš zrak, který pomocí webu, edukativní publikace i odborné poradny na riziko upozorňuje.

oko, oftalmologie

Zdroj: Shutterstock

Začíná to nenápadně – dříve ostré hrany budov či dopravních značek jsou jemně zvlněné a vidění je mírně rozostřené. A končí to nemilosrdně – zející černé díry v zorném poli či úplná ztráta zraku.

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je mimořádně zákeřné oční onemocnění, které je bohužel nevratné a neléčitelné. K jeho plíživému průběhu příspívá i, jinak užitečná vlastnost našeho mozku, která v tomto případě působí mimořádně kontraproduktivně.

„S jakýmikoliv drobnějšími poruchami vidění se náš mozek vyrovnává sám a obraz si dokresluje a stabilizuje. Zakrývá tak jediné počáteční příznaky, kterými se nám náš zrak snaží říct, že ‚něco je špatně‘,“ uvedl přední odborník na makulární degeneraci Pavel Němec.

Informovanost a včasné odhalení

Co lze tedy proti věkem podmíněné makulární degeneraci dělat? V prvé řadě: nepodcenit prevenci. Na webu www.vyzivaprooci.cz se tak mohou návštěvníci dozvědět vše o této nemoci, o přechodu suché formy ve vlhkou, o možnosti samovyšetření či látkách, které jsou pro náš zrak prospěšné.

Na webu je v provozu i on-line poradna, ve které se mohou lidé se svými dotazy ohledně zdravotního stavu očí obracet přímo na oftalmologa Pavla Němce. Stejně tak si lze zadarmo stáhnout publikaci Zaostřeno na váš zrak, jenž zasvěcuje do problematiky věkem podmíněné makulární degenerace. Zároveň se díky přiložené Amslerově mřížce mohou pacienti sami vyšetřit. Jednoduchým několikaminutovým testem tak mohou odhalit nemoc již v její počáteční fázi.

Péče a vyvážená strava„Jediným způsobem, jak předejít věkem podmíněné makulární degeneraci, je strava bohatá na klíčové látky – antioxidanty, karotenoidy, vitamíny i minerály. Konkrétně tedy lutein, zeaxanthin, vitamín C, vitamín E, zinek, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, hořčík, selen či měď. Toho je třeba docílit promyšleným složením stravy nebo kvalitními potravinovými doplňky,“ osvětluje prevenci Pavel Němec.

Věkem podmíněná makulární degenerace je závažné degenerativní onemocnění, které patří mezi nejčastější oční choroby současnosti. Jde dokonce o suverénně nejobvyklejší příčinu ztráty zraku u lidí nad padesát let. Průběh by se dal charakterizovat jako stárnutí centrální části sítnice (makuly), které je typické rozpadem funkční tkáně.

Počáteční příznaky jsou: rovné linie se mění ve zvlněné, potřeba více světla k běžným činnostem (čtení, psaní), chybějící písmena při čtení, změna barevného vidění či zastření centra vidění. Rizikovými faktory jsou hlavně vyšší věk, dědičnost, nadváha, kouření, nekvalitní strava, kardiovaskulární onemocnění, zvýšené namáhání očí (vystavení silným zdrojům záření).

Zdroj: zdravi.e15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.