Kampaň chce zlepšit postavení lidí s epilepsií ve společnosti

Zlepšit postavení lidí s epilepsií ve společnosti a podpořit jejich sebevědomí jsou hlavní cíle Mezinárodního dne epilepsie, který je 8. února. Celosvětovou informační a mediální kampaň provází slogan „Ano, dokážu to!“ V Česku trpí epilepsií na 80.000 lidí.
Osudy lidí, do jejichž života zasáhla epilepsie, připomene televizní dokument „Upadni a choď“ iniciovaný společností „E“, která poskytuje lidem s epilepsií a jejich blízkým sociální i další služby, včetně osvětové a vzdělávací činnosti. Premiérově odvysílá devětadvacetiminutový dokument ČT 2 v úterý 9. února a zopakuje ve čtvrtek 11. února.

Společnost „E“ připravila v rámci kampaně pro veřejnost na 9. února workshop. Zájemci se seznámí s nabídkou činnosti, ale také s lidmi, kterým je podpora určena a jsou zaměstnanci v sociálním podniku Aranžérie – květiny od lidí s epilepsií.

Epilepsie má letos svoji sekci na mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc, který se koná od 19. do 24. dubna. V bloku s názvem Božská nemoc se budou promítat filmy se zaměřením na epilepsii. Diváci se dozvědí víc i na besedách s odborníky.

Epilepsie se projevuje různými typy záchvatů, například nevnímáním, brněním, třesem, křečemi či bezvědomím. Může být vrozená, může se ale objevit kdykoli během života. Onemocnění mozku může vyvolat úraz, stres, vyčerpání či operace. Léčí se antiepileptiky, dodržováním správné životosprávy, případně operativně.

Zdroj: ČTK