ČTK v těchto dnech zveřejnila informaci, že v Česku začíná řádit chřipka. Hlášeno už je 16 těžkých průběhů a tři úmrtí. Případná epidemie se očekává koncem ledna a na očkování je nyní nejvyšší čas.

 V této souvislosti je dobré upozornit, že proočkovanost populace je v ČR stále mimořádně nízká (cca 7 %), zatímco ve vyspělých státech západní Evropy či např. v USA jde o čísla řádově vyšší (v Německu, Velké Británii, Francii či Španělsku se očkovat dává více než  20 % a v USA dokonce 46 % lidí). Očkování snižuje u zdravých dospělých riziko nákazy až o 90 %.

Všeobecná zdravotní pojišťovna má enormní zájem na prevenci chřipkových onemocnění. Proto VZP nabízí všem svým klientům příspěvek na vakcínu proti chřipce až do výše 500 korun. To by mělo plně pokrýt cenu vakcíny. V loňském roce VZP vyplatila tento příspěvek 14 297 klientům, kteří celkem získali 3 miliony 768 tisíc korun. Průměrná cena vakcíny se tak pohybovala kolem 263 korun.

Stejně jako u jiných onemocnění, je i zda prevence výrazně ekonomicky výhodnější, než následné léčení choroby. Cena za léčbu pacienta s chřipkou se u ambulantní léčby běžně pohybuje od 650 do 1 100 korun. U hospitalizovaných pacientů je to od 8 000 až do 35 000 korun v závislosti na komplikacích. Další náklady mohou souviset s onemocněními, k nimž je pacient oslabený chřipkou náchylnější, (zvláště u diabetiků), s pracovní neschopností a podobně.

Jedním z důvodů malého zájmu českých pacientů může být i přežívající mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy. To je ovšem nesmysl – u nás dostupné vakcíny jsou neživé, infekci proto způsobit nemohou.

Dle zprávy ČTK a VZP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *