Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost letos vyhlásila již desátý ročník Světového dne ledvin. Jeho cílem je zvýšit povědomí o nemocech ledvin, jejich léčbě a prevenci chronického renálního selhání.

Onemocnění ledvin v počátečním stadiu na sobě obvykle nepoznáte, ale přesto již může zvyšovat riziko dalších onemocnění, například infarktu myokardu. Proto nepodceňujte prevenci a přijďte si zdarma nechat vyšetřit ledviny a popřípadě se poradit s odborníky, jak nemocem ledvin předcházet, či jak dále postupovat v jejich léčbě.

O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Z plného zdraví končí na dialýze.

Pokud se nemoc včas zjistí a léčí, může se úplně vyléčit, nebo alespoň zpomalit. Nutnost dialýzy se tím oddálí.
Ve světovém dni ledvin si mohou lidé ve vybraných nefrologických ambulancích po celé republice dát zdarma vyšetřit zdraví ledvin. Preventivní prohlídku, která ověří i zdraví ledvin, hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky.
Na www.ledvinova-kalkulacka.cz si mohou lidé také spočítat riziko onemocnění ledvin. Testovaný vypíše věk, váhu, výšku a pohlaví. V další části testu pak je 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Vyhodnocení je hotové hned po skončení testu.
V Česku trpí chronickým selháním ledvin téměř 11.000 lidí, z nich na dialýzu je odkázáno zhruba 6300.

Světový den ledvin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *