Při své návštěvě jsem se setkala s paní Mílou. Když přišla před časem do domova, vůbec nechodila a nyní se pohybuje o dvou berlích. Za vše děkuje hodným a milým sestřičkám, které jí pomohly na nohy. Skoro nechodí z domova ven, pouze při hezkém počasí do altánku v areálu domova. Chodí tedy hlavně po dlouhé chodbě u svého pokoje, motivací pro pohyb byl i projekt Rotopedtours a Pěškotours 2013. Tato krásná paní seniorka se narodila v roce 1928 a při našem krátkém setkání mi sdělila svůj životní příběh. Tatínek byl obecní kovář, takže obživa rodiny, to byla velmi tvrdá práce, všichni pracovali i na skromném políčku. Maminka byla v domácnosti a starala se ještě o čtyři roky mladšího bratra. Paní Milušku velmi bavila škola a učení, ale za války gymnázium zrušili, a tak absolvovala alespoň školu zemědělskou. Pomáhala rodičům v hospodářství, ráda se starala o domácnost, také o koně a dobytek. Zakrátko se také vdala, a světe div se – vzala si za muže kováře a odstěhovala se nedaleko své rodné vesničky. Paní Miluška zavzpomínala na svou svatbu – bylo na ní 80 hostů, plno veselí a tance a na svatbu měla troje šaty.
Po válce nějaký čas soukromě hospodařili, ale posléze odešli do zemědělského družstva a paní Miluška začala pracovat v kravíně. To nebyla lehká doba, ale přitom všem se narodily tři děti a ještě se Miluška staralo o svou tchyni. Nemálo životních zkoušek jí život připravil. Manžel i vnuk zemřeli ve dvou dnech. Zůstala v domě se svým synem a žila velice aktivním životem. Se synem sbírali byliny, s přáteli z družstva hodně cestovali, ráda vzpomíná na zážitky od moře – z Bulharska a Jugoslávie. Miluška velice ráda vařila a pekla pro rodinu a přátele, ráda vzpomíná, jak vařila brigádníkům na bramborových brigádách. Velmi také milovala tanec a zábavu s přáteli. Ještě když odešla do důchodu, tak se věnovala práci v hospodářství – na zahradě a péči o rodinu a vnoučata a pravnoučata.
Dnes paní Miluška žije v domově pro seniory a dle jejích slov je velice spokojená. Snaží se v rámci svých fyzických možností chodit, zabývá se i ručními pracemi. Velice ráda plete pro přátele a příbuzné barevné ponožky. Děkuji paní Milušce za hezkou hodinku v její přítomnosti a milé vyprávění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *