NERISKUJ TO! PREVENCE DĚTSKÝCH ÚRAZŮ

Neriskuj to! je název projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny zaměřeného na prevenci dětských úrazů způsobených sportovními aktivitami. Kampaň začíná na začátku října a jejím cílem je zvýšit povědomí dětí a rodičů o rizicích spojených především s provozováním nebezpečných a adrenalinových sportů bez ochranných doplňků.
Každý rok se více téměř 38 tisíc dětí a dospívajících léčí v nemocnici s nějakým úrazem, 65 % z nich jsou přitom děti do čtrnácti let. Nejvážnější úrazy bývají způsobeny při dopravních nehodách a jízdě na kole, in-line bruslích či na skateboardu. Doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc., z Centra úrazové prevence FN Motol však upozorňuje, že mnohým úrazům, které jsou způsobeny při sportu, je možné předcházet používáním kvalitního vybavení a ochranných doplňků – přilby chránící hlavu, chráničů na lokty, zápěstí, dlaň, kolena a bradu.Tyto důležité pokyny, které platí jak pro profesionální, tak rekreační sportování, kampaň Všeobecné zdravotní pojišťovny – Neriskuj to! zdůrazňuje žákům základních škol, pedagogům i rodičům.
Preventivní projekt Neriskuj to! tvoří především adrenalinové exhibice, prostřednictvím kterých špičkoví sportovci dětem ukážou, že i při běžném sportování je třeba používat ochranné pomůcky, jako jsou přilba či chrániče. A to platí při běžné projížďce stejně jako při zkoušení nebezpečných kreací ve skateparku.
S tímto cílem vyrážejí jedni z nejlepších BMX, in-line a skateboardových jezdců za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny v prvním říjnovém týdnu na adrenalinovou jízdu po českých základních školách.
Mistr České republiky v BMX freestylu Ondra Šléz nebo třeba čtyřnásobný mistr České republiky v in-line bruslení na minirampě Dan Hanka v rámci těchto akcí nejen předvedou své mistrovské umění, ale budou rovněž informovat děti a pedagogy o významu prevence úrazů a nezbytnosti používat přilbu a další doplňky při jízdě na kole, in-line bruslích nebo skateboardu. Dětem i jejich učitelům pak vysvětlí zástupci Českého červeného kříže základy první pomoci.
Všeobecná zdravotní pojišťovna v rámci preventivních programů dlouhodobě dbá i na prevenci úrazů dětí. Snaží se upozorňovat na rizikové situace a nabádat k používání ochranných pomůcek při sportu, Špičkové sportovní vybavení je stále dostupnější, ale schopnosti dětí s tím nejdou ruku v ruce.
Navíc je zde stále větší tlak na zviditelnění se, především mezi teenagery. Jenže získat dovednost špičkových adrenalinových sportovců, na to je třeba tvrdý trénink a správná ochrana.

Kde budou zastávky projektu Neriskuj to! v roce 2011:
3. 10.
3. základní škola Pardubice – Polabiny, Npor. Eliáše 344, Pardubice
4. 10.
Základní škola, O. Nedbala 30, České Budějovice
5. 10.
ZŠ a MŠ Tupolevova, Dobratická 525, Praha 9
6. 10.
Základní škola Brno, Labská 27, Brno
7. 10.
Základní škola Liberec, Česká 354, Liberec

Součástí projektu jsou i internetové stránky www.neriskujto.cz, které jsou určeny především mladým nadšencům a zájemcům o adrenalinové sporty. Ti zde naleznou řadu užitečných rad, doporučení a bezpečnostních pravidel pro adrenalinové sporty, naučná videa a soutěže o hodnotné ceny. Nechybí ani napojení na sociální síť Facebook.

Informace k dalším preventivním programům Všeobecné zdravotní pojišťovny na www.vzp.cz/vyhody.