Rubriky
Aktuality

NA SVĚTĚ JE VÍCE OBÉZNÍCH NEŽ PODVYŽIVENÝCH

Na světě je víc obézních než podvyživených lidí. Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) ve své výroční zprávě zveřejněné dnes v Dillí však také konstatuje, že lidstvo strádá nedostatkem potravin stále víc a že se potravinová krize prohlubuje.
IFRC se v dokumentu zaměřila na nepoměr mezi chudými a bohatými a na zvyšování cen potravin v poslední době.
Podle statistik bylo ve světě loni obézních 1,5 miliardy lidí, zatímco podvýživou trpělo 925 milionů osob. „Jestliže k situaci, v níž 15 procent lidstva hladoví a 20 procent má nadváhu, přispěl svobodný trh, pak je něco v nepořádku,“ sdělil generální tajemník IFRC Bekele Geleta.
Zástupce této organizace pro tichomořské asijské státy Jagan Chapagain na tiskové konferenci v Dillí označil statistické informace obsažené ve zprávě za skandál. Řekl, že „nadměrná konzumace nyní zabíjí víc než hlad“.
Problémem oblastí, v nichž lidé trpí hlady, podle jeho slov není to, že na světě chybí potraviny, ale to, že jsou špatně distribuovány, že se jimi plýtvá a že jsou kvůli vysokým cenám nedostupné.
Letos stouply ceny potravin raketově na celém světě a panují obavy, že to vyvolá potravinovou krizi podobnou té z roku 2008. Tehdy kvůli hladu vypukly nepokoje v mnoha zemích.
IFRC přičítá nárůst cen kromě jiného spekulacím na trhu se surovinami a klimatickým změnám. Právě zvýšení nákladů za potraviny se považuje za bezprostřední příčinu protestů, které začátkem roku vypukly v severní Africe a na Blízkém východě.
„Vlivem dalšího kola inflace se mnoho lidí řazených už tak k nejchudším ocitá v ještě větší chudobě a trpí vážnou podvýživou,“ konstatuje zpráva IFRC.
(ZDROJ zdn)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.