Cévní mozková příhoda nebo také iktus, laicky mozková mrtvice, je velmi časté a závažné onemocnění mozku, které každý rok postihne v ČR více než 30 000 lidí. Využijte proto možnosti navštívit dny otevřených dveří neurologických oddělení. Kampaň se koná v nemocnicích po celé ČR od 12. září.

Využijte kampaň 30 dnů pro prevenci a léčbu CMP

Cévní mozková příhoda je jednou z nejčastějších příčin úmrtí a trvalé invalidity v naší republice. Může postihnout kohokoli, převážně se ale vyskytuje u lidí v produktivním věku. Příznaky se rozvinou velmi náhle a nečekaně. Čím rychleji přijde léčba, tím větší je šance na záchranu života a uzdravení.

VZP společně s dalšími subjekty podpoří i letošní ročník kampaně 30 dnů pro prevenci a léčbu CMP. Kampaň má za cíl představit toto závažné onemocnění široké veřejnosti. Můžete navštívit některé ze spolupracujících neurologických oddělení a absolvovat připravený program, jehož součástí jsou nejen přednášky, ale i odborná vyšetření a konzultace či diskuse. Dozvíte se také víc o prevenci – víte například, že riziko mozkové mrtvice můžete významně snížit tím, že přestanete kouřit, budete si více věnovat fyzické aktivitě a pohybu, budete si udržovat přiměřenou hmotnost a budete zdravěji jíst?

Nenechte si tuto příležitost ujít a navštivte vybraná neurologická oddělení. Letos se kampaně účastní a dny otevřených dveří pořádají nemocnice v následujících městech: Blansko, Brno, České Budějovice, Děčín, Havlíčkův Brod, Chomutov, Jihlava, Karlovy Vary, Kolín, Krnov, Liberec, Litomyšl, Ostrava, Pardubice, Písek, Praha, Příbram, Sokolov, Strakonice, Teplice, Třebíč, Třinec, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí a Znojmo.

Více najdete na www.mozkovaprihoda.cz, www.ictus.cz a www.cmp.cz .

Mrtvice bývá rychlá – a vy?

Příčinou iktu je náhlé nedokrvení některé tepny mozku, ke kterému dojde v důsledku jejího uzávěru krevní sraženinou, k zúžení až uzávěru tepen může dojít i při ateroskleróze. Příčinou iktu může být také krvácení do mozkové tkáně. Pokud se zcela nebo částečně zablokuje průtok krve a tím i dodávka kyslíku a živin do mozku, začnou nervové buňky rychle odumírat a tělesné funkce řízené z postižené oblasti mozku jsou pak narušené. Jen rychlý zásah může rozsah poškození mozku omezit. Znalost příznaků proto může být rozhodující pro kvalitu dalšího života po cévní mozkové příhodě!

Příznaky iktu se sice mohou různit, ale k jeho nejběžnějším náhlým projevům patří ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, zpravidla jednostranné, potíže s řečí nebo porozuměním řeči, porucha zraku (jedno- nebo oboustranná), závrať, ztráta rovnováhy nebo koordinace a silná bolest hlavy bez zjevné příčiny.

Test na rychlé rozpoznání cévní mozkové příhody:

  • požádejte nemocného, aby se usmál, zapískal, ukázal zuby – po iktu dochází k poklesu ústního koutku, koutky nebudou symetrické,
  • požádejte nemocného, aby natáhl ruce před sebe a otočil je dlaněmi dolů – ochrnutá ruka obvykle rychle klesá,
  • požádejte nemocného, aby řekl jednoduchou větu – člověk s iktem toho není schopen nebo slova komolí.

Pokud máte dojem, že se u někoho projevily příznaky mozkové mrtvice, musíte jednat rychle – je to akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou péči! Volejte 155! Čím dříve se zahájí léčba, tím větší je šance, že mrtvice nevyústí v dlouhodobé postižení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *