17.května 2011 je Světovým dnem hypertenze, stanovený Světovou ligou proti hypertenzi. Tento den byl stanoven proto, aby upozornil na vážné zdravotní komplikace provázející hypertenzi a potřebu kontroly krevního tlaku, například měřením doma. Letošní téma je: „Zaměřte se na Váš krevní tlak, znáte jej ?”

Vysokým tlakem trpí na dva milióny dospělých Čechů a třetina z nich o tom ani neví. Vysoký tlak nebolí a většinou nemá žádné specifické příznaky. Jeho prvním projevem mohou být až závažná kardiovaskulární onemocnění. Jejich riziko roste u hypertoniků až šestinásobně.

U valné většiny lidí souvisí vysoký tlak s rodovou zátěží. Přispívá k němu také nadváha, kouření, alkohol a zbytečné přisolování. Jen u pěti procent pacientů je příčinou onemocnění ledvin nebo žláz s vnitřní sekrecí. Krátkodobě se zvýší tlak například po krevní transfuzi, ale sám se upraví. Vysoký tlak se objevuje v těhotenství a provází také cukrovku.

Dalším nezanedbatelným faktorem je stres. Rizikovou skupinu tvoří zejména podnikatelé a vedoucí pracovníci, kteří pracují deset i více hodin denně, a mnohdy také sedm dní v týdnu. Kromě nich mají k hypertenzi sklon i takoví lidé, kteří jsou zvyklí naložit sami sobě více úkolů, než jsou schopni zvládnout, a neumějí odpočívat.

Jak se vyhnout hypertenzi

Pro snížení tlaku na normální úroveň, to jest příblížení se k ideálnímu tlaku 120/80 se doporučuje nekouřit, nepožívat větší množství alkoholu, zbavit se nadbytečných kilogramů, vyvarovat se dlouhodobému stresu a především pak poskytnout tělu dostatek pohybu. Samozřejmě je nezbytná i pravidelná kontrola krevního tlaku.

Odborníci radí lidem, aby si nechali měřit tlak při každé návštěvě lékaře a měřili si ho i doma. Tlak se během dne mění, má se měřit vícekrát a ve stejnou dobu: ráno po probuzení, v poledne a večer. Za vysoký tlak se považují naměřené hodnoty od 140/90.

Při domácím měření tlaku by měl člověk dodržet několik pravidel: měřit tlak ve stejnou dobu, nekouřit a nepít kávu hodinu před měřením. Začít s měřením až po dvou třech minutách klidu. Neměřit při silném nucení na močení. Při měření se nemá člověk hýbat ani mluvit.

Z předešlého vyplývá, že prevence vzniku vysokého tlaku krve je do jisté míry možná. Je důležité vytvořit si správné životní návyky, které vedou ke zdravému životnímu stylu. Mezi nejdůležitější patří, vyhýbat se škodlivinám, kouření, nadměrnému pití alkoholu a kávy, jedení tučných a slaných pokrmů. Příjem kalorické hodnoty stravy by měl odpovídat výdeji. Pohyb a odpovídající odpočinek je pro každého člověka velmi důležitý. Je vhodné osvojit si asertivitu, schopnost konstruktivně a hlavně v klidu řešit problémy, správným způsobem ventilovat agresi, pokud možno vyhýbat se stresům. Nepřecházet nemoci, včas se léčit.

Některé přípravky a doplňky stravy mohou pozitivním způsobem snižovat již vzniklou hypertenzi nebo jí předcházet. Mohou to být přípravky na přírodní bázi (bylinné čaje, tablety či kapky vyrobené z rostlinných produktů). Známé je působení kustovnice čínské a šťávy z aloe vera. Obecně všechny přípravky, které snižují hladinu cholesterolu, jsou krevnímu tlaku prospěšné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *