Evropský den obezity je nezávislá evropská iniciativa, která si klade za cíl podpořit ve společnosti racionální a efektivní přístup k problému nadváhy a obezity. Závažnost tohoto zdravotního problému v Evropě neustále narůstá a výrazně postihuje jak konkrétní jednotlivce, tak zdravotnické rozpočty.

Nadváha či obezita výrazně zvyšují riziko vzniku řady závažných a život ohrožujících onemocnění s metabolickým podkladem, jako jsou cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu a srdcově-cévní onemocnění.

Z těchto důvodů se rozhodly v roce 2009 Jean-Paul Allonsius (prezident a zakladatel Belgické asociace obézních pacientů) a prof. David Haslam (předseda a klinický ředitel Národního fóra obezity Velké Británie) pořádat pravidelně vždy třetí neděli v květnu tzv. Evropský den obezity.

Hlavním mottem Evropského dne obezity v roce 2011 je „STOP JO-JO“, tedy upozornění na nezdravé následky extrémních přístupů k hubnutí. Právě tyto postupy nejčastěji vedou nebezpečným oscilacím tělesné hmotnosti. Mnohem lepší je přitom dosažení menšího, avšak trvalého snížení tělesné hmotnosti. Už úbytek 5% má potvrzený pozitivní zdravotní přínos.

Do této iniciativy se zapojují jak zdravotničtí pracovníci (lékaři, fyzioterapeuti, farmaceuti), tak pacientské komunity. Hlavním cílem je podpořit pohled na nadváhu a obezitu jako na primárně zdravotní problém, který však nabývá celospolečenské významnosti.
Pro zdravé a udržitelné snížení hmotnosti je vhodné:
– ověřením Body Mass Indexu (BMI) a zjištěním %tělesného tuku  zjistit, zda potřebujete zhubnout
– zeptat se svého lékaře, poradce pro snížení nadváhy nebo lékárníka, jaká je vaše správná tělesná hmotnost
– poradit se s odborníky o možnostech hubnutí a udržení hmotnosti
– vytvořit si plán hubnutí spolu s lékařem nebo zdravotnickým pracovníkem
uvědomovat si, že hubnutí vyžaduje dlouhodobou změnu v chování a životním stylu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *