Ve středu 11. května 2011 probíhá již 15. ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině. Liga proti rakovině veřejnou sbírku (získání financí na projekty sdružení) a tento den zároveň považuje za významnou preventivní akci. Každý dárce si totiž odnese tento den nejen kytičku měsíčku lékařského, ale i leták s podrobnými informacemi o možnostech aktivní prevence rakoviny.

Platí, že rakovina odhalená v časném stadiu vzniku je léčitelná. Náš slogan „Tiká v každé rodině“ je varující. Varující, ale pravdivý, neboť každý třetí občan v ČR podle celostátních statistik onemocněl nebo onemocní rakovinou. Prevence a to již dětského věku může toto riziko značně snížit.
Cílem programu roku 2011, který vychází ze zásad Evropského kodexu proti rakovině, je informovat veřejnost o možnostech aktivní nádorové prevence, tj. o zdravém způsobu života, nekouření, pravidelném pohybu apod., ale i o využívání preventivních a screeningových programů, které nabízejí zdravotní pojišťovny – stanovení PSA (Prostatický Specifický Antigen) u mužů nad 50 let, mamografický screening pro ženy od 45 let, vyšetření stolice na okultní krvácení, očkování proti HPV + roční gynekologické kontroly (prevence před rakovinou děložního čípku) a samozřejmě pravidelné roční preventivní prohlídky u praktického lékaře.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *