Rubriky
Aktuality

24. březen – Světový den boje proti tuberkulóze

Světová zdravotnická organizace vyhlašuje každoročně dne 24. března Světový den boje proti tuberkulóze. Tento den v roce 1882 oficiálně informoval Dr. Robert Koch vědeckou společnost o objevu bacilu tuberkulózy.

Cílem Světového dne TBC je proto upozornit na přetrvávající celosvětovou závažnost problému TBC. Tuberkulóza je stále nebezpečím pro lidstvo, postihující všechny země a kontinenty bez výjimky. Nadále platí, že jedna třetina všeho lidstva je infikována tuberkulózními bacily.
Cílená prevence neexistuje

Podle MUDr. Kopecké z Thomayerovy nemocnice je statisticky jasné, že počty tuberkulóz klesají. „Prevence tuberkulózy jako taková neexistuje, můžeme se akorát bránit tím, že udržujeme správnou životosprávu a hlavně se vyhýbáme rizikovým skupinám. Pokud si rodič přeje, aby jeho dítě bylo očkované proti onemocnění, je to stále možné,“ dodala.
V Česku skončilo s příchodem měsíce listopadu 2010 po sedmapadesáti letech plošné a povinné očkování proti tuberkulóze. Podle vakcinologů totiž výskyt kdysi obávané nemoci ustoupil natolik, že očkování proti ní nemá význam. Proti TBC, tedy bakteriálnímu infekčnímu onemocnění plic, se v Česku povinně očkovaly děti už brzy po narození.

Lékař Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran k tomu dodává:
„Myslím, že tento krok by měl být doplněn dalším krokem, a to sledováním výskytu TBC u osob, které přijíždějí do České republiky z oblastí, kde je výskyt choroby vyšší než u nás.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.