Maketa tlustého střeva, která je dlouhá 9 m a je průchozí, má hlavní roli v celonárodní kampani, jež je cílená na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Putovní projekt má název „Střevo – tour 2011″ a navazuje na loňské úspěšné turné po ČR.
Ve dnech 16. až 17 února, bude maketa umístěna na prvním místě svého letošního turné v Kulturním domě v Litoměřicích vždy od 10 do 17 hodin. “Poprvé budou mít možnost občané z Litoměřic i ze širokého okolí získat důležité informace o jednom z největších nádorových zabijáků.
Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice druhým nejčastějším nádorovým onemocněním. Každý rok je zhoubný střevní nádor diagnostikován u téměř 8 000 obyvatel naší republiky. U českých mužů je výskyt tohoto onemocnění dokonce v celosvětovém měřítku nejvyšší. Ženy jsou na tom o něco lépe, dosahují 8. – 9. pozice v celosvětovém pořadí. Celkově se Česká republika spolu s Maďarskem drží dlouhodobě na prvním místě výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku mezi evropskými zeměmi.

Plošný screening na úrovni celé populace umožňuje odhalit léčitelné nádorové onemocnění již v jeho časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže, příznaky nemoci se neprojevují a výrazně se zlepšuje budoucí prognóza. Screeningový program zahrnuje vyšetření testem na okultní (skryté) krvácení do stolice (TOKS), které si každý jedinec starší 50 let může vyžádat u svého praktického lékaře. Druhou vyšetřovací metodou je screeningová kolonoskopie. Ta navíc umožňuje rovnou odstranit podezřelé výrůstky ve střevě. Tím se může pacient vyhnout klasické operaci, která je pro organismus mnohem větší zátěží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *