Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je vleklé zánětlivé onemocnění průdušek. Pokud není toto onemocnění léčeno, vede k postupnému zužování průdušek, jež není plně reverzibilní. Časem může dojít až k zániku plicní tkáně. Největší vliv na rozvoj nemoci mají škodliviny, které nemocný inhaluje, především tabák, ale i další průmyslové zplodiny. I když je CHOPN primárně onemocněním plic, často vyvolává závažné změny v celém organismu.
V současné době trpí CHOPN přibližně 600 milionů lidí na celém světě. Přestože přesná data nejsou k dispozici, odborníci odhadují, že nemoc postihuje 5 – 10 % lidí na celém světě. Dle statistiky z roku 2009 se v Latinské Americe jednalo o 8 – 20 % populace, 8 % lidí v Číně a více než 10 % obyvatel ve Španělsku.
Ve všech zemích světa roste výskyt onemocnění CHOPN s věkem, a to zejména u lidí starších 60 let. V tomto věku hrozí navíc i zvýšené riziko rakoviny plic u kuřáků.
Světová zdravotnická organizace upozornila na CHOPN jako na jedinou nemoc v USA, u které se od roku 1950 značně zvyšuje úmrtnost (hlavně u žen).
V České republice je zhruba 700 až 800 tisíc dospělých pacientů s CHOPN. Stejně jako v řadě ostatních zemí světa se u nás úmrtnost na CHOPN zvyšuje. V roce 1996 byla nejnižší (celkem 1062 lidí), ale do roku 2005 se zdvojnásobila na celkem 2190 osob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *